Skip to main content
mosaic of dishes with food

Vaše nutritivne potrebe

Koju hranu treba da jedem da bih ostao/la zdrav/a?

U Evropskoj uniji, nacionalni organi potrošačima pružaju Prehrambene smjernice na osnovu izbora hrane u cilju zdrave ishrane. To su naučno zasnovane preporuke za opštu populaciju i za grupe kao što su trudnice i djeca. One pružaju praktične informacije kao što su veličine porcija za različitu hranu i preporučeni dnevni i sedmični unosi.

Smjernice variraju od zemlje do zemlje, ali generalno podstiču unos žitarica od cijelog zrna, voća i povrća, orašastog voća i sjemenki, mlijeka sa smanjenim sadržajem masti i mliječnih proizvoda, ribe i vode. Obično odvraćaju od unosa hrane s visokim sadržajem zasićenih masti, šećera i soli zbog prerade hrane.

Podstiče se unos mahunarki i zrna mahunarki kao djelimične zamjene za meso, naročito crveno i prerađeno meso. Bolje je i masti s visokim sadržajem zasićenih masti, kao što su palmino i kokosovo ulje, puter i druge životinjske masti zamijeniti biljnim uljima bogatim mononezasićenim i polinezasićenim mastima kao što su maslinovo ulje, visoko oleinsko suncokretovo ulje, ulje uljane repice.

Silvia Valtuenja Martinez, nutricionista u EFSA-i.

Nutricionisti i zdravstveni radnici takođe savjetuju potrošače individualno u vezi sa zdravim izborima u ishrani i pomažu im da utvrde nutritivni sadržaj hrane, na primjer, objašnjavanjem informacija na etiketama za hranu.

Njihovi savjeti su potkrijepljeni setom Dijetarnih referentnih vrijednosti (DRVs) za ugljene hidrate i dijetetska vlakna, bjelančevine, masti, vitamine i minerale utvrđenih od strane evropskih naučnika.

Na primjer - koliko soli je previše?

So poboljšava ukus hrane, a našem tijelu je potrebna određena količina soli da bi pravilno funkcionisalo. Međutim, prekomjerna konzumacija soli može da uzrokuje visok krvni pritisak. Pozivanjem na DRV za so (natrijum), nutricionista ili zdravstveni radnik može da pomogne osobi da smanji unos soli kroz alternativne opcije hrane.

Simple soup