Skip to main content

Polska

W Polsce kilka instytucji zaangażowanych jest w nadzór, ocenę ryzyka i komunikację w zakresie bezpieczeństwa żywności, żywienia, pasz, zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin, oszustw żywnościowych. 
W obszarze pasz i żywności są to przede wszystkim inspekcje:

  • Państwowa Inspekcja Sanitarna
  • Inspekcja Weterynaryjna 

oraz wspierające je instytuty naukowe:

  • Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB
  • Państwowy Instytut Weterynaryjny — PIB w Puławach.

Państwowa Inspekcja Sanitarna (PIS) realizuje zadania z zakresu zdrowia publicznego. W szczególności nadzoruje m.in. warunki zdrowotne żywności i żywienia.

Bezpieczeństwo żywności oraz nadzór epidemiologiczny to dwa istotne, choć nie jedyne obszary kompetencji PIS. Inspekcja także inicjuje, organizuje, prowadzi, koordynuje i nadzoruje działalność oświatowo-zdrowotną, aby kształtować odpowiednie postawy i zachowania zdrowotne.

Państwową Inspekcją Sanitarną kieruje Główny Inspektor Sanitarny (GIS). Ustala on ogólne kierunki działania organów Inspekcji oraz koordynuje i nadzoruje ich działalność. Zarządza również systemem wymiany informacji w zakresie dotyczącym zadań PIS. W Głównym Inspektoracie Sanitarnym zlokalizowany jest Polski Punkt Koordynacyjny Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (PPK EFSA).

GIS co roku włącza się w kampanię EFSA dotyczącą bezpieczeństwa żywności. Działania edukacyjne pozwalają konsumentom lepiej zrozumieć działanie systemu bezpieczeństwa żywności, w tym roli jaką w tym systemie odgrywa EFSA. Wpisują się zatem w misję organizacji. W 2024 r. GIS bierze udział w kampanii Safe2Eat, która w Polsce będzie skupiała się na 3 obszarach:

  • choroby przenoszone przez żywność,
  • higiena żywności,
  • suplementy diety.

O Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Państwowa Inspekcja Sanitarna podlega ministrowi właściwemu do spraw zdrowia. Kierujący nią Główny Inspektor Sanitarny jest centralnym organem administracji rządowej.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/gis